Most, hogy nyakunkon a Mikulás, te elgondolkodtál már azon, hogy vajon miért kap kekszet és tejet a Mikulás egyes országokban? Bevallom, én ezzel nagyon nem voltam képben, így utána jártam és most megosztom veletek.

Miért kap tejet és kekszet a MIKULÁS?

A tej és a keksz Mikulásnak való kikészítésének hagyománya a 20. század Amerikájában terjedt el, főként a gazdasági válság idején, az 1930-as években. Az ötlet a szülők részéről olyan gesztus volt, amellyel megpróbálták a gyerekekben elmélyíteni a hálát és a nagylelkűséget még a nehéz időkben is. A tej és a keksz egy kedves gesztus arra, hogy a gyerekek megköszönjék a Mikulás munkáját és fáradozását, hiszen a hosszú út után édes és frissítő finomsággal várják, mielőtt továbbmenne az ajándékokkal. Sok kultúrában hasonló módon készítenek ki édességeket, különösen Nagy-Britanniában és Hollandiában, ahol sör vagy fűszeres sütemények kerülhetnek az asztalra.

A Mikulás kéményen át érkezésének meséje egészen a skandináv hagyományokig nyúlik vissza, ahol a kémény volt az otthon „spirituális bejárata” – egy átjáró a külső világ és a családi otthon között. A 19. századi „Télapó látogatása” című vers, amelyben a kéményen keresztüli belépést említik, népszerűvé tette a történetet, majd az amerikai Santa Claus legendájának is részévé vált. A kandallóra akasztott zoknik hagyománya szintén Szent Miklós legendájából származik, aki állítólag aranyat tett egy szegény család lányainak száradó zoknijaiba – ez inspirálta a szokást, hogy a gyerekek a kandalló mellett elhelyezett zokniban várják a Mikulástól az ajándékokat.

Ez a kedves hagyomány ma már az ajándékozás és az önzetlen gesztusok ünneplése világszerte, és olyan szimbólumok, mint a tej, a keksz és a zoknik, tovább színesítik a karácsonyi szokásokat.

A Mikulásnak (vagy helyi megfelelőjének) különböző országokban különböző ételeket és italokat készítenek ki a gyerekek, hogy megköszönjék az ajándékokat és a hosszú út fáradalmait:

  • Egyesült Államok: A klasszikus tej és keksz várja a Mikulást, amelyet gyakran csokoládédarabokkal készítenek. Gyakran répát is tesznek mellé a rénszarvasoknak.
  • Nagy-Britannia: Gyakori az aprósütemények, például mince pie (gyümölcsös pite) és egy pohár sherry vagy tej kikészítése. A gyerekek köszönetképpen egy kedves levelet is írhatnak a Mikulásnak​
  • Írország: Az írek szintén kedveskednek aprósüteménnyel vagy mince pie-jal, de gyakran egy pohár Guinness is várja a Mikulást.
  • Ausztrália: Mivel ott nyár van karácsonykor, hideg sört és gyümölcskenyeret hagynak neki, és répa is kerül a rénszarvasoknak.
  • Hollandia: Itt elsősorban Sinterklaas lovának hagynak ki répát és szénát a gyerekek, ezzel hálálják meg az ajándékokat. Gyakran kapnak édességeket, mint mandarin vagy marcipán Sinterklaastól.
  • Dánia: A nisser névre hallgató kis karácsonyi manóknak rizspudingot, azaz risengrød-öt tesznek ki, amit fahéjjal szórnak meg. Úgy tartják, hogy ha ezt elfelejtik, a manók csínyeket követhetnek el​
  • Franciaország: Itt a gyerekek a cipőikbe helyeznek répát és szénát, amit Père Noël lova, Gui elfogyaszt, cserébe ajándékot hagyva a cipőkben.
  • Németország: A német gyerekek szívesen készítenek szép, csillogó leveleket a Christkind-nek, amelyeket néha ragasztóval és cukorkristályokkal díszítenek. Reggelre ajándékokat kapnak válaszul
  • Chile: Itt Pan de Pascua-val, egy fűszeres, gyümölcsös kaláccsal várják a Mikulást, amit a család is fogyaszt karácsony este​

Két kislány anyukájaként én is lázban égek ilyenkor, így arra gondoltam  tervezek pár „segédanyagot”. Találsz a shopban levélszettet a Mikulásnak és igazi bulis party csomagot, amiben minden benne van egy közös, levélíró bulihoz.

Ha kedvet kaptál te is, hogy gyermekeddel és a kis barátaival egy hatalmas bulit csapjatok, akkor fedezd fel a shopban a többi  Mikulás váró  csomagot is! Kattints az alábbi linkre!

my lovely notes shop